صفحه نخست / اخبار / اخبار NBA / بهترین مهاجم قدرتی کنار رفت | واکنش های اهالی بسکتبال به خداحافظی تیم دانکن

بهترین مهاجم قدرتی کنار رفت | واکنش های اهالی بسکتبال به خداحافظی تیم دانکن

تیم دانکن، مهاجم قدرتی سن‌آنتونیو اسپرز و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA، بعد از ۱۹ سال درخشان که با پنج قهرمانی لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا همراه بود، بازنشستگی خود را اعلام کرد

دانکن ۴۰ ساله که نخستین بار در سال ۱۹۹۷ بازی در بالاترین سطح بسکتبال جهان را تجربه کرد، تمام دوران بسکتبال خود را در اسپرز سپری کرد که با توجه به تغییرات متعددی که بازیکنان در NBA در تیم‌های خود ایجاد می‌کنند، یک استثنا محسوب می‌شود. اسپرز در تمام این ۱۹ سال حضور او به مرحله پلی‌آف صعود کرده.

آدام سیلور، رییس NBA، درباره دانکن گفت: «تیم دانکن یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تاریخ NBA است، فروتنی و فداکاری او باعث شده بود یک هم‌تیمی ایده‌آل باشد. او نزدیک به دو دهه نماینده با تعصب و با کلاس اسپرز و شهر سن‌آنتونیو بود.»

دانکن به همراه تونی پارکر و مانو جینوبیلی یکی از موفق‌ترین مثلث‌های تاریخ لیگ بسکتبال آمریکا را تشکیل دادند. آنها رکورد پیروزی در لیگ در فصل عادی (۵۷۵) و مرحله پلی‌آف (۱۲۶) را در اختیار دارند.

دانکن همچنین با گرگ پوپوویچ مربی اسپرز همکاری فوق‌العاده‌ای داشت و بیشترین برد تاریخ برای همکاری یک مربی بازیکن را به دست آوردند که عدد خیره کننده ۱۰۰۱ بود.

دانکن که سه بار جایزه بهترین بازیکن فینال NBA و دو مرتبه جایزه بهترین بازیکن فصل عادی را به دست آورده، سن‌آنتونیو را در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۳، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴ به قهرمانی رساند.

اسپرز از وقتی دانکن را به خدمت گرفت ۱۰۷۲ برد داشت در برابر ۴۳۸ باخت که بهترین رکورد ۱۹ ساله در تاریخ لیگ بسکتبال محسوب می‌شود.

خبر بازنشستگی دانکن خیلی زود در توییتر مورد استقبال قرار گرفت و هشتگ «متشکرم، تی‌. دی.» شکل گرفت با این پیام: «۱۹ فصل، ۵ قهرمانی، یک تیم.»

دانکن به طور متوسط آمار ۱۹ امتیاز و ۸/۱۰ ریباند در هر بازی را به نام خود ثبت کرد اما فصل قبل او دچار مصدومیت زانو شد و تنها در ۶۱ بازی به میدان رفت. سن‌آنتونیو در نیمه‌نهایی کنفرانس غرب به وسیله اوکلاهماسیتی تاندر حذف شد.

آخرین بازی دانکن ۲۳ اردیبهشت در بازی ششم برابر اوکلاهما بود که تیمش ۹۹-۱۱۳ شکست خورد، او ۱۹ امتیاز، ۵ ریباند و یک بلاک در ۳۴ دقیقه داشت.

در پایان ماه ژوئن، پیشنهاد یک فصل بازی دیگر برای دانکن با قراردادی ۴/۶ میلیون دلاری مطرح شد اما صحبت بازنشستگی بیشتر مطرح شده بود. گفته می‌شود پائو گاسول، ستاره اسپانیایی که به‌عنوان سنتر و مهاجم قدرتی سابقه بازی دارد، موافقت کرده با قراردادی دوساله با ۳۰ میلیون دلار به اسپرز برود. بازیکن سابق لس‌آنجلس‌لیکرز که دو فصل اخیر را برای شیکاگو بولز بازی کرده، محتمل‌ترین گزینه برای پرکردن جای خالی دانکن به شمار می‌رود.

جینوبیلی آرژانتینی و ۳۸ ساله هم هنوز درباره حضور در اسپرز برای پانزدهمین فصل با قراردادی ۹/۲ میلیون دلاری تصمیم نگرفته است. او در توییتر با هیجان از جدایی دانکن گفت: «اگرچه می‌دانستم یک روز این اتفاق می‌افتد اما واقعا برایم جالب بود. چه افتخار بزرگی بود که ۱۴ سال در کنار او بازی کردم.»

پارکر فرانسوی هم گفت: «بهترین مهاجم قدرتی تاریخ! بازی‌کردن با تو افتخارآمیز بود.»

کوبی برایانت هم که مثل دانکن در دو دهه بازی برای لس‌آنجلس لیکرز ۵ قهرمانی داشت، در توییتر نوشت: «تبریک تی‌. دی. ۱۹ سال فوق‌العاده.»

 

مشاهده کنید

بسکتبال NBA | لبرون جیمز و جرج هیل بهترین بازیکنان NBA در فصل جاری در هفته های اخیر

لبرون جیمز فوق ستاره کلیولند کاوالیرز و جرج هیل گارد یوتا جز بهترین بازیکنان این ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.