صفحه نخست / هیأت بسکتبال خوزستان / نمایندگان استان در لیگ / برتر / شاهین طبع: مثل یک خانواده در پتروشیمی پیش می رویم

شاهین طبع: مثل یک خانواده در پتروشیمی پیش می رویم

%d9%85%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d8%a7%d9%87%db%8c%d9%86-%d8%b7%d8%a8%d8%b9

مهران شاهین طبع در آستانه شروع فصل جدید لیگ برتر درباره بازی با اراک می گوید: اراک تیم خوبی است که تشکیلات باشگاهی،کادرفنی و تماشاگران خوبی دارد. امسال بازیکنان داخلی و خارجی خوبی هم جذب کرده اند.

 وی با تمجید از ترکیب امسال پتروشیمی ادامه می دهد: بازیکنان ما خیلی خوبند و به تیم کمک می کنند. در چند وقت اخیر دغدغه مصدومیت جمشیدی را داشته ایم که به امید خدا وقتی او هم به تیم اضافه شود از همه چیز رضایت داریم. بازیکنان خارجی امسال به غیر از بحث فنی از نظر الگوهای رفتاری هم شرایط خوبی دارند و با حضور آنها مثل یک خانواده پیش می رویم.

شاهین طبع با اشاره به تجربه جام باشگاه های آسیا می گوید: به یکباره بدون مسابقات تدارکاتی و شرایط لازم وارد تورنمنت سختی شدیم، حالا هم تمام تلاش خود را می کنیم که شرایط تیم را با لیگ تطبیق دهیم.

یک برد و باخت، کیفیت لیگ را تعیین نمی کند

آیا مصاف تیم های غرب و شرق آسیا در جام باشگاه های آسیا نشان داد لیگ کشورهای منطقه غرب از نظر حرفه ای نسبت به چین عقب است؟سرمربی پتروشیمی نماینده بسکتبال ایران در جام باشگاه ها پاسخ می دهد: به نظرم با یک برد و باخت نمی توانید تعیین کنید که لیگی از لیگ دیگر بهتر است. معیار باید ارزیابی خودتان از باشگاه ها و لیگ باشد. حتی برد ما مقابل تیم چینی هم چیزی را تعیین نمی کرد.

وی ادامه می دهد: لیگ چین به یکی از لیگ های بزرگ بسکتبال دنیا تبدیل می شود. چینی ها قوانینی برای استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی دارند و فصل قبل هم مربیان با کیفیتی از کشورهای دیگر به این لیگ آمدند. تمرینات آنها در سال های گذشته مانند کشورهای بلوک شرق بوده که تمرینات زیادی به طور مداوم انجام می دهند. به جز بازیکنان خارجی که دیرتر به تیم چینی اضافه شدند،‌ سایرین در طول سال بدون تعطیلی با هم تمرین کرده اند.

شاهین طبع: مثل یک خانواده در پتروشیمی پیش می رویمچینی ها با ثبات پیش می روند

امکانات سخت افزاری باشگاه ها در چین از نکات دیگری است که سرمربی پتروشیمی بندرامام به آن توجه دارد و می گوید: خیلی باثبات پیش می روند و هر باشگاهی دارای سخت افزار مناسب در تمام زمینه هاست. بودجه مناسبی در اختیار دارند که بخش زیادی از آن را حامیان مالی متقبل می شوند. این هم ناشی از رشد و شکوفایی اقتصادی چین است.

وی ادامه می دهد:‌ در بسیاری از کشورها مشکلات اقتصادی کلان، کمتر بخش ورزش را درگیر می کند در حالی که در ایران، ‌اولین ضربه به بخش ورزش می خورد.

بازیکنان بزرگ به چین می روند

شاهین طبع با اشاره به تمایل بازیکنان مختلف به بازی در لیگ چین می گوید:‌ بازیکنان بزرگ به خاطر حق الزحمه بالا به چین می روند و چینی ها هم اهداف مختلفی مثل جذب تماشاگر را از جذب این بازیکنان دنبال می کنند. البته در جام باشگاه های امسال تماشاگر زیادی در سالن نبود، زیرا هدف آنها از گرفتن میزبانی جام باشگاه ها ایجاد جاذبه در منطقه ای بود که به بسکتبال علاقه زیادی نشان نمی دهند. برای این کار هم تمام امکانات و سالن ها جدید بود.

وی اعتقاد دارد در شرق آسیا به رشد بسکتبال و زیر ساخت ها توجه زیادی می شود و جذب بازیکنانی مثل بلچ و آدامز با دستمزدهای ۲ تا ۳ میلیون دلاری هم این توجه را نشان می دهد.

باشگاه های ما با سماجت ادامه می دهند

سرمربی پتروشیمی تاکید می کند: ‌جام باشگاه ها، تنها نشان می دهد که ما چقدر در کشورمان استعداد داریم نه اینکه در جمع آسیایی ها بالاتر قرار گرفته ایم. اگر امروز باشگاه هایی مثل پتروشیمی،‌ نفت آبادان،‌ مهرام و دانشگاه آزاد در بسکتبال ایران هستند،‌ بهترین توصیف این است که با سماجت به کار خود ادامه می دهند. مدیران عامل باشگاه ها با مشکلاتی مواجه اند که اگر حل شود،‌ قطعا آینده بهتری خواهیم داشت.

شاهین طبع: مثل یک خانواده در پتروشیمی پیش می رویمشاهین طبع اعتقاد دارد کسانی که در ایران باشگاهداری و مدیریت می کنند از نظر نگرش و دید قویتر از سایر کشورهای آسیایی هستند. او می گوید: خانواده بسکتبال که باشگاه ها هم بخشی از آن هستند با مشکلات زیادی مواجه است که بخشی از آن به دست خود اهالی بسکتبال و بخشی دیگر به دست دولت حل می شوند. پاسخ این که چرا زمانی به بردهایی در بخش باشگاهی رسیده بودیم یا با شکست چند تیم به المپیک رفته و بعد از آن موفق نشده ایم، در همین بحث هاست.

نیازهای تیم ها را برای شرکت در مسابقات آسیایی در نظر بگیریم

راهکار برای موفقیت در جام باشگاه های آسیا به شکل فعلی چیست؟ شاهین طبع پاسخ می دهد: باید قوانین مناسبی برای سازماندهی باشگاه ها وضع کنیم و به فکر رشد بازیکنان جوان در تیم های لیگ برتر باشیم. روی برنامه ریزی مسابقات و سهمیه بندی بازیکنان به صورت اساسی فکر کنیم و نیازهای تیم ها برای شرکت در مسابقات آسیایی را در نظر بگیریم.

وی ادامه می دهد:‌ مهمترین کار برای کیفیت بهتر تیم ها را می توان استخدام بازیکنان خارجی،‌ تدارک تیم ها و تعامل با باشگاهی دانست که در مسابقات آسیایی شرکت می کند. حتی درباره بازی های ملی هم باید رایزنی هایی با توجه به زمانبندی مسابقات ملی و جام باشگاه ها انجام شود. همچنین در مقابل تفکراتی مثل زمان بهتر بازی به تیم لبنانی به خاطر پخش مستقیم تلویزیونی باید ایستاد.

شاهین طبع تاکید می کند: پخش مسابقات و چگونگی تعامل تلویزیون ما هم مهم است. ضمن اینکه تیم اعزامی هم باید به تیم بین المللی ویژه ای تبدیل شود که کاملا حرفه ای در مسابقات ظاهر شده و توجه فیبا را به نوعی جلب کند تا به خودشان اجازه انجام برخی کارها را ندهند.

مشاهده کنید

پیام تسلیت دکتر پیرعباسی رئیس هئیت بسکتبال خوزستان به گزارش روابط عمومی هیات بسکتبال خوزستان، ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.